ČICHAVEC LÍBAJÍCÍ (Helostoma temmincki)

 

Čeleď:

 

Osphronemidae (Guramovití)

Biotop:

Asie.

Věd.popsáno:

Cuvier, 1829.

Původ:

Asie: Thajsko (zelená forma), Sumatra, Jáva (růžová forma).

Chov:

Poměrně snadný

Lokalizace:

Celá nádrž

Délka života:

Cca 15 let.

Dop.počet ryb:

Pár, lze i hejno 6 a více kusů do nádrže od 300 litrů.

Min.vel.n.:

200 litrů.

Krmení:

Všežravec - řasy, živé, mražené, vločkové, přikrmovat zelenou potravou.

Pohlaví:

Pohlaví je těžko rozeznatelné.

 

Velikost

Teplota

pH

Tvrdost

Cena

20

22

6

5

20

cm

°C

|

°dGH

30

28

8

23

60

 

Odchov: Nestaví pěnové hnízdo. Ryby se vytírají volně do vody. Jikry plavou na hladině a bývá jich několik stovek. Střední nádrž, libovolně osázená, popřípadě i bez písku, doplněná plovoucími rostlinami. Pro úkryt samičky před samečkem je dobré vložit do nádrže kameny. Voda měkká až středně tvrdá - 28°C. Po tření pár odlovíme a snížíme sloupec vody na 15 cm. Potěr se vylíhne za 24 hodin a za 3 - 4 dny po jeho rozplavání odlovíme také samečka. První tři dny po vylíhnutí není třeba krmit /tráví vaječný žloudek/. Potěr po rozplavání přijímá drobnou jemnou živou potravu /viřník, nálevník/, popřípadě usušený vaječný žloutek cezený přes tkaninu, nebo prachové krmivo /Sera Micron../. 11-14 den, dle velikosti rybek, je nutné začít podávat živou potravu, vylíhlou žábronožku solnou. Do stáří 4 týdnů přijímá potěr kyslík žábrami přímo z vody, proto se doporučuje v té době velmi jemně vzduchovat vodu v nádržce /silné vzduchování nebo proud vody má za následek umlácení potěru/. Po 4 týdnech se potěru začíná vytvářet přídatné dýchací ústrojí — labyrint. V této době musíme opět krmit velmi jemnou potravou, protože se potěr v tomto mezidobí větším soustem často zadáví. Po cca 5 týdnech od vylíhnutí začíná přijímat i jinou potravu. Potěr roste nestejnoměrně a je nutné třídit jej podle velikosti.

Snášenlivost: Klidná, mírumilovná ryba. Lze ji chovat v hejnu. V době tření mohou samečci mezi sebou bojovat, ale bez následků, pokud je nádrž osázená rostlinami. Poměrně lekavá ryba - jsou-li chovány ve společnosti jiných rybek, ztrácejí svoji plachost.

Charakteristika: Své pojmenování rybka získala podle zvláštní tlamky, která při sbírání potravy nebo ohlodávání řasy vypadá jako pysky. Samci mezi sebou neškodně měří síly způsobem, který vypadá jako líbání. Je to jeden z nejlepších likvidátorů řasy v akváriu. Mají v tlamce kartáčovité zoubky, čímž jsou uzpůsobeni hlavně k pojídání řas. Nádrž hustě osázená s úkryty pro samičky. Maximální velikosti dosahují v zajetí jen výjimečně. Čistá voda a dobrá filtrace. Nádrž musí být zakrytá, jinak mohou vyskočit nebo se nachladit.