Saunování

• V mateřské škole na Hradě se pravidelně děti každé pondělí od října do února děti saunují v naší infrasauně. Pravidelné saunování dětem prospívá - utužuje jejich zdraví, podporuje imunitu a působí jako prevence Saunování dětí je jedinečná možnost, kterou naše školka nabízí, jak efektivně a bez námahy
  • podpořit zdraví a imunitu vašeho dítěte.
  • Pozitiva infrasauny
  • zlepšuje prokrvení organismu, okysličuje tkáně
  • teplo infračervených paprsků zvyšuje schopnost leukocytů (bílých krvinek) pohlcovat choroboplodné zárodky
  • pomáhá při kožních onemocněních
  • uvolňuje svalstvo, mírní záněty a tlumí bolest
  • zklidňuje, zlepšuje regeneraci a hojení
  • aktivuje a zrychluje činnost lymfatického systému.
  • pomáhá při rozličných kožních onemocněních (ekzémy, lupenka, kopřivka, hojení jizev, popálenin).
  • zlepšuje prokrvení organismu, vyživuje a okysličuje tkáně.
  • Pozitivní účinky sauny:
  • Psychika - uvolňuje a odlehčuje napětí, zmenšuje úzkost a agresivitu a přitom povzbuzuje. Pravidelné saunování podporuje také schopnost k výkonu, zejména v druhém dni po saunování.
  • Dýchací cesty - vlivem saunové lázně dochází k rychlejšímu odstraňování hlenu s nabalenými mikroby, ke zvýšení tvorby obranných látek (imunoglobinu A) přímo na sliznici, k uvolnění hladkého svalstva a tím zlepšení dechu.
  • Dýchací systém - zejména u větších dětí dochází k prohloubení dýchání, protože rozpuštěním a odstraněním vazkého hlenu dochází k uvolnění dolních cest dýchacích
  • Vegetativní systém - dochází k nastolení rovnováhy obou složek neurovegetativního systému, takže po saunování jsou děti zklidněny, v dobré pohodě, mají chuť k jídlu a dobře spí. Hladina imunitních protilátek - vlivem tepla dojde při každém saunování k bezprostředním změnám v počtech specifických buněk, které jsou jednak schopny pohlcovat choroboplodné mikroby i viry, jednak vyvolat tvorbu ochranných protilátek přímo na sliznici dýchacích cest a zvýšit celkovou hladinu imunitních globulinů, které až na dobu šesti dnů udržují dostatečnou výši hladiny a tedy i schopnost dětského organismu ochránit se vůči infekcím. Dalším projevem ovlivnění obranných reakcí je pokles druhu krvinek, které jsou průvodním jevem zánětu a alergie. Hormonální hladina - Euforie (radostná nálada) a psychické i tělesné uvolnění (relaxace) jsou vyvolány reakcí hormonálního systému. Jeho produkty (tedy různé hormony) však vyvolávají nejenom tyto stavy. Vedou i k ústupu některých druhů bolestí kloubů a svalstva, dýchacích obtíží.